Proste sposoby na oszczędzanie

Jak oszczędzać, tak aby zyskać jak najwięcej? Dlaczego oszczędzanie kojarzy się nam z wieloma wyrzeczeniami i brakiem przyjemności? Ludzie bardzo często mylnie porównują odkładanie pieniędzy ze spadkiem ich satysfakcji z życia. Podpowiadamy naszym czytelnikom jak oszczędzać, by zachować jakość życia na tym samym poziomie i cieszyć się dodatkową gotówką.

grosz do grosza
Spis treści:

Najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy

Warto wyróżnić podstawowe sfery życia, na których każdy przeciętny obywatel może zaoszczędzić pieniądze: jedzenie, rachunki, transport, higiena, rozrywka. Idąc tropem przeciętnego rozumowania na ostatniej z nich większość osób zdecyduje się ukrócić budżet. W rzeczywistości taka decyzja okazuje się katastrofalna w skutkach, a nasze codzienne zadowolenie diametralnie spada. Nie bez powodu kolejność wyżej przedstawionych wydatków ma znaczenie – wydajemy najwięcej na jedzenie, a najmniej na rozrywkę. Tak więc na czym możemy zaoszczędzić najwięcej? Oczywiście na tym, na co najwięcej wydajemy! Idąc do kina, kupując książkę, czy uczestnicząc w wypadzie ze znajomymi wydajemy około 100zł miesięcznie. Czy jest to kwota warta oszczędzania, jeśli przypatrzymy się temu, co możemy oszczędzić na rzeczach z początku listy? Spójrzmy, jak to powinno wyglądać naprawdę.

Na czym powinniśmy oszczędzać?

Należy zrozumieć, że oszczędzanie na czymś, co daje nam zadowolenie z życia jest konieczne aby zachować balans i nie niszczyć naszego własnego samopoczucia. Rozrywka to najmniej kosztowna grupa wydatków i nie powinniśmy jej z naszego życia likwidować. Najbardziej polecamy oszczędność dotyczącą zmniejszenia kosztów jedzenia, jednak NIE polecamy oszczędzania na jedzeniu samym w sobie. Warto rozeznać się w cenach i składach produktów spożywczych, aby szybko zauważyć, że można dostać podobny lub taki sam produkt innej marki w znacznie lepszej cenie. Oszczędzanie wody i innych mediów jest także świetnym pomysłem. Pamiętanie o zakręcaniu kurków, czy zgaszeniu świateł nie jest dla nas w żaden sposób wyrzekaniem się komfortu psychicznego a może prowadzić do pogrubienia naszego portfela nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Jak oszczędzać mieszkając ze swoją drugą połówką?

Wiele osób wypracowało sobie idealny model oszczędzania żyjąc samemu, jednak pragniemy zaznaczyć, że najbardziej opłacalne jest oszczędzanie we dwójkę. Często gotując obiad zdarza nam się przesadzić z proporcjami, co skutkuje gromadzeniem się ugotowanych produktów w lodówce – mieszkając razem, możemy bez problemu te porcje podzielić na dwoje i nie marnować jedzenia. Także rozrywka w dzisiejszej rzeczywistości jest znacznie tańsza kupując pakiety lub bilety dla dwojga. Pamiętając o podstawowych zasadach oszczędzania wody i mediów jest to tak samo korzystne jak życie w pojedynkę. Pochłonięci codziennymi zasadami ograniczania wydatków należy także pamiętać o zagrożeniach. Warto także zainwestować w ubezpieczenie naszej nieruchomości lub sprzętu domowego.

Kazimierz Janiczek
Kazimierz Janiczek

Jestem autorem bloga, którego właśnie czytasz a także założycielem Tarnów1000. Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofertach kredytowych wszystkich banków w Polsce, dzięki czemu wiem w jakim banku znajdziesz najtańszą ofertę dla Twojej branży. Finanse i giełda to moja pasja, dlatego chętnie dziele się wiedzą z czytelnikami bloga.

O mnie
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments