Kupować mieszkanie czy budować dom?

Każdy z nas marzy o swoich własnych czterech ścianach. Większość będzie musiała zadać sobie pytanie: mieszkanie czy dom? Jest to kwestia sporna, ponieważ obie opcje mają wiele plusów i minusów. Pomagamy w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania i przedstawiamy za i przeciw zakupu mieszkania i domu.

ciężka decyzja wyboru domu lub mieszkania
Spis treści:

Jak to wygląda cenowo?

Inwestycja w nieruchomość oznacza często zaciągnięcie kredytu hipotecznego (link do artykułu). Oczywiście kwestie finansowe to podstawa, dlatego poniższy artykuł jest przeznaczony głównie dla osób, które znają swój budżet, lecz chcą dowiedzieć się wszystkiego o “za i przeciw” mieszkania w domu i w mieszkaniu.

Przy niepewnym budżecie najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zawsze decyzja aby kupić mieszkanie. Materiały budowlane są z roku na rok coraz droższe. Jeżeli nie chcemy się rozczarować tym, że koszty budowy nas przerastają, najlepiej jest zainwestować w kilkupokojowe mieszkanie. Do każdego metra kwadratowego zakupionego mieszkania warto doliczyć 1 000 zł na wykończenie.

Koszty utrzymania mieszkania są z reguły zawsze tańsze niż koszty utrzymania domu. Zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie, inne media jak i usterki (które nierzadko we własnym domu zdarzają się dużo częściej). Także podatek od nieruchomości będzie dużo wyższy jeżeli zdecydujemy się na budowę domu. Zakup mieszkania powinniśmy zacząć od szukania nieruchomości z własną wspólnotą mieszkaniową. W przypadku spółdzielni, czynsz może być aż o około 20% większy.

Mieszkanie czy dom?

Mieszkanie w centrum pozwoli nam zaoszczędzić także ogrom czasu, ponieważ zakup domu oddalonego od miasta wiąże się z nieustannymi zakorkowanymi drogami. Mieszkanie w bloku oszczędza nam także dbania o ogródek i inwestowania w kostkę brukową, czy rośliny. Nierzadko w cenie mieszkania mamy także swój własny kąt zieleni, którym możemy cieszyć się na wyłączność.

Z drugiej strony, mieszkanie w domu jednorodzinnym daje nam prywatność. Nie będziemy musieli użerać się z sąsiadami ani niechcianymi gośćmi. Budowa domu jest jednak decyzją zazwyczaj nieodwoływalną. Jedynym rozwiązaniem chcąc zmienić miejsce zamieszkania jest jego sprzedaż – a przecież wszyscy wiemy, że łatwiej jest sprzedać mieszkanie niż dom. Własny dom to oczywiście także większa przestrzeń, jeżeli jesteśmy w stanie zainwestować w dodatkowe przywileje takie jak: piwnica, poddasze, taras.

Kazimierz Janiczek
Kazimierz Janiczek

Jestem autorem bloga, którego właśnie czytasz a także założycielem Tarnów1000. Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofertach kredytowych wszystkich banków w Polsce, dzięki czemu wiem w jakim banku znajdziesz najtańszą ofertę dla Twojej branży. Finanse i giełda to moja pasja, dlatego chętnie dziele się wiedzą z czytelnikami bloga.

O mnie
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments