Czym jest kredyt z poręczycielem lub żyrantem?

Czasami zdarza się, że nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająco wysoka aby bank udzielił nam pożyczki. W takiej sytuacji często wymagane jest aby znaleźć osobę, która będzie mogła poręczyć za nas jej spłatę. Kredyt z żyrantem to dodatkowa forma zabezpieczenia, którą stosują banki, a najczęstszymi kredytami wymagającymi poręczenia są kredyty hipoteczne. Poniżej przedstawiamy podstawowe prawa i obowiązki poręczyciela, z którymi każdy kredytobiorca oraz żyrant powinien się zapoznać.

Kredyt z poręczycielem lub żyrantem
Spis treści:

Kredyt z poręczycielem – kto może być żyrantem?

Niska zdolność kredytowa nie zawsze musi nam uniemożliwić uzyskanie kredytu. Znalezienie odpowiedniego poręczyciela może nam często zagwarantować pozytywną decyzję kredytową banku. Kredyt z żyrantem to wysoka odpowiedzialność jaką bierze na siebie głównie osoba poręczająca. Każdy poręczyciel musi być osobą pełnoletnią oraz powinien posiadać dobrą zdolność kredytową, która najczęściej dotyczy:

  • osoba nie posiada zajęć komorniczych
  • nie występują żadne zaległości w spłatach zobowiązań
  • nie posiada negatywnych wpisów dotyczących spłat kredytów lub pożyczek

Poręczyciel może mieć na swoim koncie niespłacone dotychczas jeszcze zobowiązania, jednak znacznie wpłynie to na ocenę jego zdolności kredytowej. Ma to także związek z wysokością pożyczki jaką dostanie kredytobiorca. Najczęściej poręczycielem jest osoba z rodziny pożyczkobiorcy bądź ktoś bliski. W kwestii prawnej nie musi być to osoba spokrewniona, mogą one być całkowicie sobie obce. 

Poręczenie – na jakich zasadach?

Żyrant, inaczej poręczyciel, to osoba, która zobowiązała się być zabezpieczeniem dla banku i kredytobiorcy. Poręcza ona za niego oraz w przypadku niespłacania rat przez kredytobiorcę reguluje należne kwoty. Warunki spłaty pozostają na umowie. Aby zostać poręczycielem należy przygotować odpowiednie dokumenty do pokwitowania oraz być obecnym przy podpisywaniu umowy kredytowej przez kredytobiorcę. Żyrowanie kredytu może dotyczyć każdego jego rodzaju – nawet pozabankowego. Jeżeli planujesz tego pyty pożyczkę sprawdź nasz ranking kredytowy. 

Zazwyczaj banki zwracają się z prośbą o poręczenie w przypadku niskiej zdolności kredytowej kredytobiorcy lub bardzo wysokiej kwoty kredytu. Istotne jest, aby poręczyciel posiadał na własność nieruchomość lub inne mienie. 

 

W przypadku kredytu z poręczycielem, ma on prawo zawsze sprawdzać aktualny status spłaty kredytu przez kredytobiorcę zarówno u niego samego jak i w banku. W przypadku jakichkolwiek opóźnień w spłacie, bank będzie informował żyranta na bieżąco. Taka sytuacja wymaga od poręczyciela niezwłocznej spłaty kredytu na warunkach określonych w umowie. 

Należy jednak pamiętać, że każda osoba która zostanie żyrantem przy kredycie kredytobiorcy będzie miała poręczenie w BIK. Oznacza to, że samo poręczenie może obniżyć zdolność kredytową poręczyciela.

Czy można zrezygnować z bycia poręczycielem?

Niestety najczęściej nie jest to możliwe. Żyrant jest jedynym zabezpieczeniem banku na całkowitą spłatę kredytu. Wyjątkiem mogą stanowić sytuacje, gdy okazuje się, że kredytobiorca nie ma problemów ze spłatą rat i możliwe będzie rozpatrzenie alternatywnej formy zabezpieczenia spłaty.

Kazimierz Janiczek
Kazimierz Janiczek

Jestem autorem bloga, którego właśnie czytasz a także założycielem Tarnów1000. Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofertach kredytowych wszystkich banków w Polsce, dzięki czemu wiem w jakim banku znajdziesz najtańszą ofertę dla Twojej branży. Finanse i giełda to moja pasja, dlatego chętnie dziele się wiedzą z czytelnikami bloga.

O mnie
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments